EVENIMENTE

Abilitati artistice

Performante artistice

La fel ca oriunde în această lume şi în oraşul Băileşti există persoane cu dizabilităţi intelectuale. Diferenţa este făcută însă de Centrul Educaţional Teodora, carepe parcursul celor 11 ani de existenţă a transformat persoanele cu dizabilităţi intelectuale din oraşul nostru în persoane cu abilităţi diverse. Munca susţinută a unei echipe unite, perseverenţa părinţilor, sprijinul autorităţilor municipale, dar mai ales dorinţa celor 23 de copii şi tineri care vizitează acest centru au făcut ca viaţa acestor cetăţeni ai comunităţii noastre să se schimbe în bine, pas cu pas pe parcursul anilor, aliniindu-se astfel la mişcarea mondială de îmbunătăţire a calităţii vieţii lor.      

In cadrul proiectului UP4DOWNKIDS, în perioada 20 – 23 aprilie 2012, 10 persoane, printre care 4 tineri cu sindrom Down, 3 părinţi şi 3 specialişti ai Centrului Educaţional Teodora au participat la un seminar trans-naţional ce s-a desfăşurat la Sofia, în Bulgaria, dedicat problematicii sindromului Down. La seminar au fost prezenţi 55 de participanţi din 4 ţări partenere: România, Olanda, Turcia şi Bulgaria. Tinerii noştri cu sindrom Down au învăţat participanţii europeni să cânte şi să danseze pe ritmuri olteneşti, dar şi să folosească instrumentele de percuţie, uimind audienţa cu abilităţile lor artistice şi apariţiile lor pe posturile naţionale de televiziune.

 Şi pentru că s-au obişnuit cu succesul, 5 tineri cu sindrom Down au reprezentat Centrul Educaţional Teodora şi implicit comunitatea noastră, la prima ediţie a Festivalului „Flori de speranţă” ce s-a desfăşurat la Cluj-Napoca în perioada 10-11 mai 2012. La festival au participat 8 organizaţii din ţară, specializate în problematica sindromului Down, având drept scop promovarea talentului şi a abilităţilor artistice, precum şi egalizarea şanselor persoanelor cu sindrom Down şi informarea populaţiei asupra potenţialului acestor persoane din perspectiva drepturilor umane. Tinerii noştri foarte talentaţi s-au întors victorioşi acasă, adăugând încă un trofeu la colecţia lor numeroasă.

 Iată cum lumea îi cunoaşte şi îi recunoaşte pe copiii şi tinerii noştri băileşteni cu abilităţi diverse. Voi, cititorii acestei pagini sunteţi pregătiţi să faceţi acelaşi lucru?